English Version  
 
לדף הבית
מנועי חיפוש
לקסיקונים
מחשבונים
שאלונים
פורטלים
אתרי אינטרנט
משחקים כלכליים
המרות טקסט
כלי תוכנה
שירותים פורטפוליו צרו קשר אודות

 
לחצו לתמונה גדולה יותר
תגובות בין תרופתיות
לחצו לתמונה גדולה יותר
תגובות בין תרופתיות למספר
רב של תרופות
 
 

בין תרופה לתרופה - מאחורי הקלעים
אלי זבולוני - עולמות אפשריים בע"מ
(הופיע לראשונה במגזין אינפומד - ינואר 2007)


אמרו לנו שזה קשה, טענו שהפרוייקט מגלומני, כרוך במשאבים עצומים ויצרוך אלפי שעות אדם. אלה הם רק חלק מהטיעונים ששמענו כאשר ניגשנו לפתח את "בין תרופה לתרופה" - מנגנון התגובות הבין-תרופתיות החדש של אינפומד.

ואכן, על פניו מדובר בפרוייקט רחב היקף. מטרתנו היתה לאפשר לגולשים לבחון את יחסי הגומלין בין כל התרופות הנמצאות במאגר התרופות של אינפומד, ועל כן היה צורך לבדוק צירופים של כל זוגות הבדיקות הנמצאות במאגר. המספר הזה גדול ממיליון! גם אם נבדוק רק את צירופי התרופות הגנריות נגיע למספר הנכבד של 100,000 זוגות (זאת ללא התחשבות בתרופות המורכבות מכמה תרופות גנריות, מה שמגדיל את מספר הזוגות).

המבצע נראה מסובך יותר לאור כוח האדם המצומצם שהוקצה לו: צוות פיתוח קטן (אך מובחר) מעולמות אפשריים, והצוות המקצועי של אינפומד, שאותו הוביל הרוקח שלנו, טל בוניאל.

כמובן, לעזרתנו בא מאגר התרופות של אינפומד, שהרי בנוסף לשם התרופה, תופעות הלוואי ושאר הסעיפים המוכרים, הוא מכיל גם את שדה משפחת התרופה - בולמי סידן, חוסמי אלפא, SSRI ועוד. ניתוח של התגובות האפשריות בין תרופה לתרופה הראה שחלק מתגובות אלו ניתן לשייך ליחסים בין משפחות של תרופות, מה שמצמצם בצורה ניכרת את מספר הצירופים האפשריים.
לדוגמה, בעזרת מאגר התרופות שלנו מזהיר אותנו הכלי החדש מפני שילוב של משפחת בולמי סידן ונוגדי דלקת לא סטרואידיים שעלול להביא את התגובה הבאה:

"שימוש קבוע וממושך (יותר משבוע) בתרופות ממשפחת נוגדי דלקת לא סטרואידים עלול להפחית את היכולת של בולמי סידן להוריד את לחץ הדם. יש להשתמש בזהירות, תוך מעקב אחר לחץ הדם, כאשר מוסיפים/ מפסיקים תרופה ממשפחת נוגדי דלקת לא סטרואידים, או כאשר משנים את מינון התרופה."

הדוגמה הזאת מראה כי היחס שבין שתי משפחות של תרופות הוא לאמיתו של דבר יחס בין 7 תרופות ממשפחה אחת (חוסמי הסידן כדוגמת- פנדיל) ובין 12 תרופות השייכות למשפחה שניה (נוגדי דלקת לא סטרואידיים, וביניהן - אטוריקוקסיב, איבופרופן, אינדומתאצין, אספירין ועוד). וכך, הכלי שלכאורה "עובד" על היחסים בין שתי משפחות של תרופות, מספק לנו את האזהרות הרלוונטיות לשימוש ב- 84 זוגות שונים של תרופות.

בתמונה המצורפת (תמונה 1) ניתן לראות שהמשתמש חיפש את היחס בין התרופה בעלת השם המסחרי פנדיל והתרופה בעלת השם המסחרי אתופאן. הכלי החדש הציג את שמות התרופות הגנריות וכן סימן בסגול כי מדובר ביחס בין משפחת בולמי סידן לנוגדי דלקת לא סטרואידיים. (מאחר שלצידה של כל תרופה מופיע שם המשפחה שאליה היא שייכת, ניתן לזהות בצורה קלה לאיזו תרופה מתייחסת התגובה הבין- תרופתית).


תמונה 1
- יחס משפחה-משפחה

נוסף לקשר משפחה-משפחה זיהינו קשר הדוק יותר, שעדיין כולל כמה תרופות: קשר בין תרופה מסוימת למשפחה. למשל, התרופה באקלופן ומשפחת בולמי הסידן. יחס זה מכיל 7 תרופות הכלולות במשפחת בולמי הסידן.


בתמונה מספר 2 ניתן לראות את התגובה בין באקלופן לדילטיאזם (תרופה ממשפחת בולמי סידן). שימו לב לסימון הסגול המבטא יחס של תרופה-משפחה.


תמונה 2
- יחס תרופה-משפחה

וכמובן נותר היחס הבסיסי - יחס בין תרופה לתרופה.


תמונה 3
- יחס תרופה-תרופה

מובן שלא די בשלושת היחסים שהוזכרו. קיימות תרופות רבות שלמרות שייכותן למשפחה מסוימת, תגובת המשפחה שונה מתגובת התרופה הספציפית הכלולה באותה משפחה. לדוגמה, התרופה ואבן שייכת למשפחת הבנזודיאזפינים, לטיפול בבעיות חרדה. לתרופות ממשפחה זו יש בדרך כלל תגובה כאשר הן נלקחות ביחד עם תרופות ממשפחת ה- SSRI (דוגמת פרוזק) לטיפול בתופעות דיכאון .
ואכן קסנקס XR ופרוזק גורמות לתגובה החמורה הבאה (תמונה 4):


תמונה 4
- יחס משפחה-משפחה בין בנזודיאזפינים ל - SSRI


אך ואבן מתנהגת "טוב" עם משפחת ה SSRI, כך שהיא יוצאת דופן והכלל של משפחת הבנזודיאזפינים ומשפחת ה- SSRI לא יכול לחול עליה (תמונה 5).


תמונה 5
- יחס יוצא דופן

תרופות יוצאות דופן אלו חייבו הוספת אינפורמציה נוספת למאגר - תרופות שאינן "מצייתות" ליחסי קבוצת המשפחה שלהן.

זה המקום להדגיש כי יופיו של הכלי שפיתחנו הוא כמובן בכך שהוא עובד באופן אוטומטי. ולכן חשוב לחזור ולומר: אל חשש! לאחר שמערכת הרוקחות של אינפומד איפיינה את היחסים הרלוונטיים (מבחינת התגובות) בין המשפחות השונות, היא חזרה ונרתמה למשימה היותר פרטנית: חיפוש מדוקדק של התרופות שאותן אפשר לאפיין כחריגות מבחינת התנהגותן (חריגות בתוך המשפחה).

ואכן, לאחר הגדרת היחסים האפשריים, משפחה-משפחה, ניתן שוב האור הירוק למחלקת הרוקחות. כבר בתחילת הזנת הנתונים לכלי שבנינו גילינו שהמספר העצום של צירופי תרופות הוא מתכון לטעויות ולהשמטות. ואז, כדי להקל על הצוות, פיתחנו מנגנונים במטרה למנוע טעויות אפשריות. וזה העיקרון: הכלים מציגים אלה את כל התגובות האפשריות לתרופה מסוימת, בין אם ביחס ישיר (תרופה לתרופה), ובין אם עקיף (משפחה למשפחה או תרופה למשפחה).
משימתו של הכלי הזה היא בעלת חשיבות יחידה במינה, שהרי לא ייתכן שנרשה לדגים מסוימים (תגובות בין תרופתיות מזיקות) לחמוק דרך חורים ברשת. בניית כלי כזה אינה פשוטה, ולא נלאה כאן את הקוראים. נסתפק רק בהזכרת העובדה שתרופות רבות שייכות ליותר ממשפחה אחת.
כאישור נוסף לכך שהכלי אכן אמין בביצוע משימתו, ערכנו לעצמנו דו"חות ובהם רשימות התרופות "חסרות-התגובות", ועוד.

ניתוח נכון של הבעיה, כלי ניהול וכמובן יכולת צוות הרוקחות של אינפומד הם שהביאו לכך שבפחות משנת עבודה הצלחנו למפות 90% מהתגובות הבין- תרופתיות. אנו ממשיכים כמובן להוסיף תגובות לתרופות קיימות, וכמובן לתרופות שנוסיף בעתיד.

אבל אנחנו חוזרים ומייעצים לקוראינו, כמו תמיד: כמו שתמונה 5 לעיל אומרת, "תמיד חשוב להתייעץ עם הרופא או עם הרוקח".


 
       
     
 

2023 © כל הזכויות שמורות עולמות אפשריים בע"מ - עיצוב: סטודיו פיני חמו